Victor Hugo

Urodzony w 1802 roku we Francji Victor Hugo należy do najwybitniejszych pisarzy francuskich epoki romantyzmu, a jego najsłynniejsze dzieło, trzytomowa powieść „Nędznicy”, zalicza się do klasyki literatury światowej.

Hugo był nie tylko pisarzem i poetą, lecz także osobą aktywnie uczestniczącą w życiu społecznym i politycznym ówczesnej Francji. Udzielał poparcia rewolucjonistom w lipcu 1830 roku, a także brał czynny udział w rewolucji w 1848. Jego zaangażowanie w sytuację polityczną sprawiło, że spędził poza granicami kraju prawie dwadzieścia lat na dobrowolnym wygnaniu.

Nędznicy

Hugo, jako autor zaangażowany społecznie, pisał w oparciu o własne doświadczenia i poglądy. W „Nędznikach” opowiada historię zbiegłego galernika, Jeana Valjeana, skazanego za kradzież chleba dla głodującej rodziny. Jego tropem podąża nieustępliwy inspektor Javert. Napisana przepięknym, bogatym językiem powieść zabiera czytelnika w podróż przez dziewiętnastowieczną Francję, wprost do dzielnic biedoty i nędzy. Daje tym samym wyraz swojej sympatii wobec cierpiącego ludu. Hugo opisuje świat ubogich mieszczan, więźniów, a swym bohaterem czyni człowieka o mrocznej przeszłości, jednak wciąż poszukującego odkupienia.

Historia dzwonnika

Motyw otrzymywania drugiej szansy przewija się często na kartach jego powieści, podobnie jak motywy zdrady, chciwości i niesprawiedliwości społecznej. Trudne tematy pisarz poruszył także w jednym ze swoich najsłynniejszych dzieł, „Katedrze Marii Panny w Paryżu”, lepiej znanej pod tytułem „Dzwonnik z Notre Dame”. Bohaterem jest Quasimodo, garbaty i brzydki wyrzutek, zamieszkujący samotnie monumentalną paryską katedrę. Mimo odstręczającej fizjonomii, jest dobry i łagodny. Zakochuje się w należącej do prześladowanych Cygan Esmeraldzie.

W historii dzwonnika z Notre Dame Hugo nie boi się poruszać tematu wyobcowania, alienacji niedostosowanej jednostki, szkodliwych stereotypów czy niezdrowego pożądania. Jako świetny znawca psychiki ludzkiej, kreauje swoje postaci w taki sposób, by czytelnik mógł je zrozumieć, a nawet się z nimi utożsamiać. Powieść stała się niezwykle popularna, kilkukrotnie przeniesiono ją na srebrny ekran, jednakże, co ciekawe, tuż po premierze spotkała się z ostrym potępieniem ze strony Kościoła, który w 1834 roku umieścił ją w indeksie ksiąg zakazanych.

Prócz powieści, Hugo pisał także dramaty, z których największą popularność zyskały „Ruy Blasa”, „Marion Delorme” oraz „Hernani”. Jego dzieła były wielokrotnie ekranizowane, a filmy cieszą się do tej pory sporym zainteresowaniem zarówno fanów twórczości francuskiego pisarza, jak i osób, które swą przygodę z dziełami autora „Nędzników” zaczynają właśnie od ekranizacji.