Mistrz realizmu magicznego – G. G. Marquez

Gabriel Garcia Marquez urodził się w  1927 r., zmarł natomiast w 2014, pozostawiając po sobie bogatą spuściznę literacką. Marquez należy do prekursorów realizmu magicznego. To słynny kolumbijski pisarz, znany z takich utworów jak „Miłość w czasach zarazy”, „Generał w labiryncie” czy „Sto lat samotności”. Jego utwory obfitują w refleksje na temat życia, miłości i śmierci, tego, co kieruje losami człowieka. Są napisane obrazowym, bogatym językiem, a świat w nich przedstawiony łączy rzeczywistość znaną autorowi z niezwykłą, fantastyczną aurą.

Miłość, która nigdy nie umiera

„Miłość w czasach zarazy”, jedna z najpopularniejszych powieści Gabriela Garcii Marqueza, opowiada historię niezwykłej miłości, wyczekiwanej przez wiele lat. Florentino Ariza kochał Ferminę Dazę już będąc młodzieńcem, jednak ona, mimo zalotów Arizy, wyszła za doktora Urbino. Jednak, choć czas wciąż płynął, Florentino nie poddał się – pozostał wierny swej ukochanej, nie ożenił się, czekając na wybrankę swego serca. „Miłość w czasach zarazy” to piękna powieść, która nie tylko opisuje dzieje relacji dwojga ludzi, zmieniające się na przestrzeni lat, ale przede wszystkim ukazuje niezwykłą siłę miłości, której nie może pokonać czas, odległość ani przeciwności losu. Powieść została zekranizowana.

Ród skazany na samotność

Choć „Miłość w czasach zarazy” bez wątpienia można zaliczyć do kanonu literatury światowej, nie jest to najgłośniejsza powieść Marqueza – za jego najwybitniejsze dzieło uważa się „Sto lat samotności”. To powieść, która powstawała przez 20 lat – autor nawiązał w niej do historii ze swojego dzieciństwa, przedstawiając dzieje rodu Buendiów. W „Stu latach samotności” zostały opisane losy sześciu pokoleń, szczególną uwagę autor poświęcił zaś fatum ciążącemu nad rodziną – wszyscy są skazani na samotność. Doprowadza do tego ich wiara w przesądy i niezdolność do miłości. Wyjątkową cechą powieści są liczne nawiązania do Biblii poprzez pararelne sytuacje i zwrócenie uwagi na często marginalizowane problemy ludzkie. Nie można też nie wspomnieć o fantastycznym nastroju utworu, starannym zaplanowaniu fabuły i licznych detalach, zmieniających powieść w arcydzieło literatury światowej.

Warto zapoznać się z twórczością Marqueza, nie tylko ze względu na kunszt pisarski artysty, ale także niezwykłość wykreowanego przez niego świata. Kolumbijski pisarz jest na tyle docenianą postacią literackiego świata, że w 1982 r. otrzymał Nagrodę Nobla za całokształt twórczości. Jego powieści i opowiadania mogą zainteresować przede wszystkim miłośników beletrystyki i realizmu magicznego oraz literatury iberoamerykańskiej.