Katarzyna Bonda najpopularniejsza polska autorka kryminałów

Kim jest Katarzyna Bonda

Katarzyna Bonda ta, która mówi o sobie dziewczyna z Hajnówki, a przez Zygmunta Miłoszewskiego zostaje nazwana „królową polskiego kryminału” to bez wątpienia najpopularniejsza i najpoczytniejsza polska autorka powieści kryminalnych. Bonda tworzy gatunek kryminału, w którym nie liczy się kto zabił, ale dlaczego. Powieści autorki to wielowątkowe dzieła, pełne szczegółowych opisów, które dzięki dogłębnemu reserchowi robionemu przez samą autorkę wydają się być niebywale realne, a co najmniej prawdopodobne. Pisarka mająca białoruskie korzenie zdobyła doświadczenie w zbieraniu dokumentacji, pracując jako dziennikarka relacjonująca najgłośniejsze polskie sprawy sądowe ze zbrodni popełnionych w afekcie. Popularność  i poczytność przyniosły Katarzynie Bondzie dwie serie powieści kryminalnych, w których jako pierwsza w Polsce wykorzystała i spopularyzowała zawód policyjnego profilera.

Autorka na swoich profilach społecznościowych ogłosiła otwarcie jeszcze w tym roku nowego cyklu powieści. Pierwsza książka z serii „Wiara” ukarze się 31 października i będzie nosiła tytuł „Miłość leczy rany”.

Sasza Załuska i Hubert Meyer

Największą sławę przyniosła Katarzynie Bondzie seria książek o utalentowanej profilerce Saszy Załuskiej. Cykl przygód Saszy nosi tytuł Tetralogia Kryminalna „Cztery żywioły Saszy Załuskiej”, a w jego skład wchodzą książki:

  • „Pochłaniacz” (powietrze)
  • „Okularnik” (ziemia)
  • „Lampiony” (ogień)
  • „Czerwony pająk” (woda)

Sasza Załuska to najlepsza profilerka w polskim kryminale, która tworzy dla policji portrety psychologiczne morderców. Stwarzając postać Saszy, Bonda wzorowała się na autentycznej brytyjskiej profilerce pracującej dla Międzynarodowego Centrum Badań Psychologii Śledczej w Huddersfield. Książki z tej serii przypadną do gustu osobom lubiącym klimat grozy i opasłe tomiska.

Jeszcze jedną propozycją czytelniczą w kategorii seria, a jednocześnie debiutem autorki jest cykl książek o psychologu policyjnym Hubercie Meyerze, którego pierwowzorem jest pierwszy polski profiler policyjny Bogdan Lach z Katowic. Na ten cykl składają się trzy książki:

  • „Sprawa Niny Frank”
  • „Tylko martwi nie kłamią”
  • „Florystka”

Katarzyna Bonda i reportaże 

Katarzyna Bonda to nie tylko pisarka, autorka poczytnych i znanych serii kryminalnych, to również reportażystka. Czerpiąc z doświadczenia, które zdobyła pracując jako dziennikarka sądowa stworzyła dwa reportaże. Pierwszy to książka „Polskie morderczynie” – reportaż śledczy o zbrodniach polskich kobiet, natomiast drugi to reportaż ” Zbrodnia niedoskonała” napisany we współpracy z Bogdanem Lachem, gdzie opierając się na faktach udowadniają, że nie ma zbrodni doskonałej.

A o tym, że pisać każdy może, bo to rzemiosło, którego można się nauczyć udowadnia w książce „Maszyna do pisania”.